Тема: Що таке закон
Мета: охарактеризувати основні ознаки закону; визначити роль закону у
суспільному житті та послідовність етапів законодавчого процесу; пояснити
відмінність між правом і законом; навчити розрізняти закони і підзаконні акти;
розвивати вміння учнів працювати із законами; виховувати розуміння учнів
необхідності дотримуватися закону.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: Воронянський О. В. Основи правознавства: навч. посібник. – Х.: Парус,
2005. – С. 60-69.
Конституція України. – К.:
Алерта, 2011. – Ст. 89-94.
Нартов В. В. Правознавство у
визначеннях, таблицях і схемах. – Х.:Ранок, 2011. – С. 14.
Пометун О. І., Ремех Т. О.
Правознавство (практичний курс): підручник для 9 кл. – К.: Літера ЛТД, 2009. –
С. 20 - 26.
Сутковий В. Л., Філіпенко Т. М.
Правознавство (практичний курс): підручник для 9 кл. – К.: Генеза, 2009. – С.
19-23.
Поняття та терміни: закон, законодавчий процес, підзаконний акт.
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ.Актуалізація опорних знань
Правовий диктант.
1.За галузевою ознакою
правовідносини поділяються на (конституційні, цивільні, кримінальні та ін..)
2. Здатність суб'єкта своїми діями набувати і самостійно здійснювати
суб’єктивні права і виконувати юридичні
обов'язки називається (дієздатність).
3. Реальні соціальні блага, з
приводу яких суб 'єкти вступають у правовідносини – (об’єкти правовідносин).
4. Передбачена законом міра
можливої поведінки особи називається(суб’єктивне право).
5.Юридичною особою не є:
політична партія, релігійна організація, директор школи, акціонерне товариство.
(директор школи)
6.Правоздатність фізичної особи
виникає … і припиняється …(з моменту народження, з моменту смерті).
7.Суспільні відносини,
урегульовані нормою права, учасники яких мають суб'єктивні права та юридичні
обов'язки називаються (правовідносини).
8. Повна дієздатність фізичної
особи наступає (з 18 років).
9.Конкретні життєві обставини,
з настанням яких юридична норма пов'язує виникнення, зміну або припинення
правовідносин називаються (юридичні факти).
10. Факти, які породжують, змінюють
або припиняють правовідносини на основі волевиявлення людей називаються
(юридичні дії).
11. Здатність суб'єкта
правовідносин нести юридичну відповідальність за вчинене правопорушення
називається (деліктоздатність).
12. Назвіть структуру
правовідносин.
ІІІ.Вивчення нового матеріалу.
План.
1.Поняття та ознаки закону.
2.Стадії законодавчого процесу.
3.Поняття та види підзаконних
актів.
4.Де і як знайти юридичний
документ.
1.Поняття та ознаки закону.
Учитель.На позаминулому уроці ми з вами зясовували, що ж
таке право.
«Мікрофон»
Чи схожі між собою поняття
«право» і «закон»?
Учитель. Право не існує поза законодавством. Вони
співвідносяться як форма і зміст. Право має первинний характер по відношенню до
законодавства. Право є системою норм, встановлених іпідтримуваних державою, а
закон визначає спосіб закріплення і формального вираження цих норм. Право як
система норм складається з галузей, інститутів і норм. Структурними елементами
законодавства є акти, розділи і статті, що містять нормативно- правові
розпорядження.
Законодавство має ієрархічну
структуру. Воно складається з таких елементів:
Учитель. Закон – це
нормативно-правовий акт, прийнятий законодавчим органом державної влади чи
референдумом, що регламентує найважливіші сфери суспільних відносин і має вищу
юридичну силу.
Ознаки закону:
1)приймається лише органом
юридичної влади чи референдумом;
2)порядок його ухвалення
визначається Конституцією України;
3)має вищу юридичну
силу(підзаконні нпа не повинні суперечити закону);
4)регулює найважливіші
суспільні відносини; має виражати волю і інтереси народу.
Робота з документом
Опрацюйте ст.92 КУ та визначте,
які суспільні відносини регулюються виключно законами України.
Робота з підручником
Виконайте завдання 2 на ст. 21
підручника
2.Стадії законодавчого процесу.
Учитель. Перш ніж закон почне регулювати суспільні
відносини, йог потрібно прийняти, але в чітко установленому порядку.
Законодавчий
процес – це встановлений порядок
діяльності спеціально уповноважених державних органів з приводу створення,
зміни або скасування законів.
Робота з документом в групах
Опрацюйте статті КУ та визначте
стадії законодавчого процесу.
1-а група – Ст. 93 КУ
2-а група- Ст. 89 КУ
3-а група – Ст. 91 КУ
Робота зі схемою
Спираючись на текст ст. 94 КУ,
заповніть схему:
Учитель. Отже, стадії законодавчого процесу наступні:
1.Законодавча ініціатива
2.Підготовка законопроекту
3.Обговорення законопроекту у
ВРУ
4.Прийняття закону
5.Підписання головою ВР та
Президентом України
6.Офіційне оприлюднення
3.Поняття та види підзаконних актів.
Учитель. З метою конкретизації норм закону для виконання
законодавчої волі приймаються підзаконні нормативні акти, що видаються на
основі закону і не повинні йому суперечити.
Підзаконний
нормативний акт – це письмовий документ
уповноваженого суб’єкта, прийнятий на підставі та на виконання закону, в якому
закріплені правила поведінки загального характеру, що забезпечуються державою.
Види підзаконних актів:
-Укази і розпорядження Президента України;
-Ухвали і розпорядження Уряду України;
-Акти міністерств, відомств та інших органів
державного управління;
-Акти місцевих органів влади і
самоврядування;
-Локальні нормативні акти.
4.Де і як знайти юридичний документ.
Робота з підручником
Опрацюйте п.3 §4 та визначте,
де можна знайти юридичний документ.
Робота з документом
Опрацюйте витяг із Закону
України «Про місцеве самоврядування в Україні» та зробіть висновок, яке
значення мають підзаконні акти для життя людей і суспільства?
ІV. Систематизація
й узагальнення знань
Бесіда за запитаннями
1.Назвіть ознаки закону
2.У чому відмінність закону від
підзаконного акту.
3. Виконайте завдання 4 на ст.
23 підручника
V. Підсумки уроку
Закон – це запорука нормального
розвитку суспільства, оскільки він регулює найважливіші суспільні відносини.
Виділяють ієрархічну структуру законів:КУ-закони-підзаконні акти. Для того, щоб
закон почав діяти, він повинен пройти стадії законодавчго процесу. З метою
конкретизації законів і відповідно до них приймаються підзаконні
нормативно-правові акти.
VІ.Домашнє завдання
1.Опрацювати §4.
2.Знайти у ЗМІ і коротко
записати в зошит інформацію щодо підзаконних актів, поянити, хто їх приймав і
кого вони стосуються.
Тема: Практичне
заняття по темі: «Ти і цивільно-правові відносини»
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів по темі; розвивати уміння
розв’язувати правові задачі та застосовувати набуті знання на практиці;
виховувати правову культуру.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Обладнання: Цивільний кодекс України
Хід уроку
І.Оргмомент
ІІ.Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Узагальнення й систематизація знань.
1. Розминка
1. Які з перелічених ситуацій регулюються
цивільним правом?
А) перехід дороги в
недозволеному місці;
Б) повернення придбаної речі продавцеві;
В) судовий позов проти автора
статті, в якій принижується честь і гід¬ність позивача;
Г) звільнення з роботи;
Д) поділ майна;
Е) купівля квартири.
Є) подарунок сину в день його
народження;
2. Визначте право володіння,
розпорядження та користування у таких ситуаціях:
А) отримання будинку у спадок.
Б) керування автомобілем за довіреністю.
В) здача
складу в оренду.
Г) продаж
квартири власником.
Д) знищення власної картини художником.
3. Визначте форми власності:
А) портфель школяра.
Б) міська школа.
В) телевізор куплений подружжям.
Г) територія міського ринку.
4. До
спадкоємців першої черги за законом належать:
А) дід та баба померлого;
Б) двоюрідні брати та сестри померлого;
В) діти, чоловік (дружина) та батьки
померлого;
Г) тітка та дядько померлого;
Д) рідні брати та сестри померлого.
5. До яких органів споживачі мають право звернутись за захистом порушених
прав?
А) тільки до суду.
Б) до Верховної Ради України.
В) до Кабінету Міністрів України.
Г) до суду та інших уповноважених органів державної
влади.
6. Встановіть відповідність
Сторони цивільного договору Вид договору
А) продавець - покупець; 1) Договір майнового найму;
Б) наймодавець - наймач; 2) договір позики;
В) власник – користувач 3) договір страхування;
Г) відчужувач-набувач;
4) договір довічного утримання;
Д) позикодавець - позичальник; 5) договір купівлі-продажу;
Е) страхувальник-застрахований; 6) договір безоплатного користування
майном
2.Розв'язування правових задач з теми
уроку: «Спадкове право»
1.Після смерті Опанаса
Одаренка, який не залишив заповіту, на його майно претендують: дружина (54
років), син (28 років), донька дружини(удочерив за рік до смерті), перша
дружина (59 років) та донька від першого шлюбу (30 років), рідний брат (62
роки), мати померлого (80 років). Хто із них має право на спадок? На скільки часток буде поділено спадщину?
Розвязання ситуації: Спадок отримають особи, які належать до
першої черги спадкоємців, а саме: дружина, син, донька дружини, донька від
першого шлюбу, мати померлого.
2. Громадянин Гуменюк у
заповіті своє майно заповів усім своїм родичам у рівних частинах: дружині, двом
синам, двоюрідному брату, рідній сестрі та матері. Проте заповіт визнали
недійсним, оскільки Гуменюк хворів на епілепсію (хронічне психічне
захворювання). Як буде вирішено долю спадку?
Розвязання ситуації: Спадкування буде відбуватися за законом. Право на спадок у рівних долях
мають родичі померлого, які належать до першої черги спадкоємців: дружина,
сини, мати.
3. Після смерті одинокої жінки,
заповіту щодо її власного будинку та майна на суму 16 000 грн не було виявлено.
Родичів в неї також не було. Постало питання про подальшу долю майна жінки. Як
ви вирішите цю ситуацію?
Зразок
відповіді. За відсутності заповіту та спадкоємців за законом майно перейде у
власність територіальної громади, на території якої проживала померла.
4. За
заповітом, складеним перед смертю, громадянка Онишко усе своє майно заповіла
рідній сестрі. її двоюрідна сестра (35 років, інвалід з дитинства), що
знаходилася на утриманні померлої з 10 років, вважає, що має право на певну
частку спадщини померлої. Також свої претензії на спадок висловлюють чоловік
померлої (56 років) та двоє неповнолітніх дітей, що звернулися до юридичної
консультації. Яку відповідь вони отримають?
Право на обов'язкову частку спадщини у розмірі 1/2 від тієї частки, яку б
вони отримали у разі відсутності заповіту, мають неповнолітні чи непрацездатні
діти померлого, непрацездатні вдівець (вдова) та батьки. У даному випадку це двоє дітей.
3.Складіть позовну заяву до суду за зразком
на ст. 85 підручника.
4. Розвязування правових задач з теми
уроку: «Споживачі та їхні права»
1. Громадянка Синько О.Л. купила в магазині "ТОРА" 20
січня зимові чоботи. Через десять днів вона прийшла до магазину з
проханням обміняти їх на нові, мотивуючи своє прохання тим, що ніби-то її
чоботи виявилися неякісними (верх чобіт був дуже погнутим, підошва відклеїлася
з двох боків і на одному чоботі зіпсовані кнопки). Працівників магазину
здивував такий вигляд чобіт (адже пройшло лише 10 днів з моменту купівлі)
і було вирішено провести експертизу
взуття. В результаті експертизи було виявлено спеціалістами, що дефекти взуття
виникли внаслідок порушення правил експлуатації взуття. Які дії продавця в
цьому випадку? Яку відповідальність несе споживач?
Розв 'язання ситуацїї: Згідно зі Ст.17 Закону
України "Про захист прав споживачів" п.4 якщо в результаті експертизи
буде доведено, що недоліки виникли після передачі товару (роботи, послуги)
споживачеві внаслідок по-рушення ним встановлених правил використання,
зберігання чи транспортування, дій третіх осіб, вимоги споживача не підлягають
задоволенню, а споживач зобов’язаний відшкодувати продавцю (виконавцю,
підприємству, яке виконує його функції) витрати на проведення експертизи. Тому
Громадянка Синько О.Л. має оплати-ти всі витрати, що пов‘язані з експертизою
взуття.
2.Зайшовши на обід в їдальню "Українські страви”, громадянин замовив
собі: борщ (1 порція), пельмені (1 порція - 13 штук), чай та дві булочки з
повидлом. Коли він оплатив своє замовлення і забрав його до свого столика, то
побачив, що замість 13 шт. пельменів порція містила 8 шт., а замість двох замовлених
їм булочок з пови-длом, йому принесли одну з повидлом, а одну з кокосовою
струж-кою. Громадянин пред'явив до каси претензію, але ніякої реакції працівник
йдальні не проявив. Прокоментуйте, які права споживача порушено і яку
відповідальність несе продавець?
Розв 'язання ситуації:
Згідно зі Ст.17 Закону України "Про захист прав
споживачів" п.2 споживач має право на вільний вибір товарів і послуг та
забороняється примушувати споживача придбавати товари і послуги неналежної
якості або непотрібного йому асортименту. Тому громадя-нин має право вимагати
замінити булочку з маком на ту, яку він замовив (тобто з повидлом), а також
відповідної кількості пельменів в порції (тобто 13 штук, як це написано в
меню). Отже, в разі порушення прав споживача на підприємствах громадського
харчування, продавець несе відповідальність, встановлену законодавством (Ст.17
п.5).
5.Складіть претензію (скаргу) за зразком на
ст. 98 підручника.
IV.Підсумки уроку
V.Домашнє завдання
1.Скласти юридичну задачу по темі.
Тема. Що
таке сім’я
та шлюб
Мета: дати уявлення про поняття сімї та шлюбу, умови
укладання шлюбу, особисті немайнові та майнові права та обов’язки подружжя;
розвивати вміння учнів працювати з документами, аналізувати правові
ситуації й пропонувати шляхи їх розв’язання на підставі норм Сімейного кодексу,
висловлювати власні думки щодо створення сім’ї; виховувати повагу до сімейних
цінностей і почуття власної відповідальності за майбутній шлюб .
Тип
уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання:
Пометун
О. І., Ремех Т. О. Правознавство (практичний курс): підручник для 9 кл. – К.:
Літера ЛТД, 2009. – С. 100-105, ноутбук, Сімейний
кодекс України.
Епіграф
Кожна сім’я — це частина держави. (Арістотель)
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів і актуалізація
опорних знань учнів
Учень читає уривок казки Г. Х. Андерсена «Дюймовочка»
Запитання
1. Що таке галузь права?
Відповідь. Сукупність норм права, що регулюють певну сферу
суспільних відносин за допомогою визначеного методу правового регулювання.
2. Які галузі права Ви знаєте?
3. Про яку галузь права йдеться
в казці?
4. Які права головної героїні в
ній порушені?
5.Висловіть власну думку: чому
люди беруть шлюб, створюють сімї?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
План.
1.
Що таке «сім’я» та «шлюб».
2.
Порядок укладання шлюбу.
3.
Права та обов'язки подружжя.
1.Що таке «сім’я» та «шлюб».
Учитель. В житті кожної людини сім’я посідає
важливе місце. Народна мудрість гласить «Міцна сім’я – міцна держава».
Значення сім'ї неоціненне. Від стану охорони родинного вогнища, материнства,
дитинства, батьківства вирішальною мірою залежить не тільки особисте благополуччя
окремої людини, а й життєва міць народу, України. Адже духовно-моральне
здоров'я людини — то найважливіша запорука процвітання нації. У сім’ї зростають діти, і з перших років
життя вони засвоюють норми людських стосунків. Основним нормативно - правовим актом, який регулює відносини в галузі сімейного
права, є Сімейний кодекс України, прийнятий 10 січня 2002 року.
-
Як же він визначає
поняття «сім'я», як вона утворюється?
Робота з
документом
Ознайомтеся
з витягом із Сімейного кодексу України (стаття 3) (ст. 102 підручника),
заповніть табличку.
Сім’ю складають
особи, які:
|
Підстави
створення сім’ї
|
1.Спільно
проживають;
2.
Пов’язані спільним побутом;
3.Мають
взаємні права та обов’язки.
|
1.
Шлюб.
2.Кровне
споріднення
3.
Усиновлення…..
|
Учитель.Чи можна назвати сім'єю людей в наведених прикладах:
1.Дарина і Дмитро одружилися.
Поки що вони проживають з батьками Дарини.
2.Після розлучення, Марія
залишилася одна з дитиною.
3. У Тетяни та Петра двоє дітей. У них немає свого житла, вони живуть
із батьками.
На якій підставі у цих ситуаціях йдеться про
сім’ю?
Звучить
вальс Мендельсона
Учитель.Чи впізнали Ви мелодію? Так, це вальс
Мендельсона, який звучить під час урочистої реєстрації шлюбу. Що ж таке шлюб?
Шлюб ― це сімейний союз жінки та чоловіка,
зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану.
2. Порядок укладання шлюбу.
Робота в
парах
Прочитайте ст. 22,24,25,26 СКУ
на ст. 102-103 підручника, визначте та коротко запишіть: 1-й учень – умови
укладання шлюбу, 2-й учень – перелік осіб, що не можуть перебувати у шлюбі між
собою.
Робота з
документом.
Опрацюйте главу 4 Сімейного
Кодексу України (ст. 28-34) та визначте порядок державної реєстрації шлюбу.
Аналіз
правової ситуації на ст. 104 підручника.
3. Права та обов'язки подружжя.
Учитель.
Після укладення шлюбу наступають будні повсякденного життя. В подружжя
виникають взаємні права та обов’язки, про які ми зараз поговоримо.
Робота в
парах
Ознайомтеся з витягом зі:
1-ша пара ст. 49–56 Сімейного кодексу України і заповніть
першу графу таблиці «Права та обов’язки подружжя».
Особисті
немайнові права
|
Особисті
немайнові
обов’язки
|
Спільна
сумісна власність подружжя
|
Особиста приватна
власність подружжя
|
2-га пара. Ознайомтеся з витягом зі ст. 49-56Сімейного кодексу
України і заповніть другу графу таблиці.
3-та пара. Ознайомтеся з витягом зі ст. 60–69 Сімейного
кодексу України і заповніть третю графу таблиці.
4-та
пара. Ознайомтеся з витягом зі ст. 57–59 Сімейного кодексу України і заповніть четверту графу таблиці.
Потім відбувається загальне
обговорення.
ІV. Узагальнення і систематизація знань
1.Для
кращого розуміння різниці між поняттями «сім’я» та «шлюб»
проведемо таку вправу: я називатиму твердження, а ви скажете, до якого
поняття відноситься.
Сім’я
|
Шлюб
|
1) потребує реєстрації в
органах РАЦСу; 2) кількість членів може бути необмежена; 3) передбачає
близькість родичів за походженням; 4) неможливість між близькими родичами; 5)
перебуває в союзі тільки двоє; 6) не потребує спеціальної процедури реєстрації.
2.Багато прав і обов’язків
подружжя, закріплених у Сімейному кодексі України, відображено в українських
приказках та прислів’ях. Завдання полягає в тому, щоб до
кожного прислів’я знайти відповідне право чи обов’язок.
Права та обов’язки
подружжя
Прислів'я
|
Право чи обов’язок
|
І в лиху годину не кидай
дружину
|
Обов'язок подружжя турбуватися про сім'ю
|
Три друга: батько, мати та вірна
жінка. Чоловік та жінка - одна спілка.
|
Право на
спільне вирішення питань життя сім'ї
|
Жінка чоловікові подруга, а не прислуга!
|
Право дружини та
чоловіка на повагу
до своєї індивідуальності, на особисту свободу.
|
Дитина хоч кривенька, та батькові-матері миленька.
|
Право на материнство, право
на батьківство.
|
Без хазяїна двір, а без хазяйки, хата плаче.
|
Право на розподіл обов’язків
та спільне вирішення питань життя сім’ї.
|
V.Підсумки уроку
Сім’я – це надзвичайно важлива ланка людського
суспільства. Саме в ній продовжується людський рід, виховуються діти. Шлюб є
підставою для створення сім’ї. Юридичні наслідки має лише шлюб, зареєстрований
у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Шлюб визначає для
кожного з подружжя відповідні права та обов’язки. Законом визначені певні вимоги
до укладання шлюбу.
VІ. Домашнє
завдання
1.Опрацювати § 16.
2. Написати твір-роздум «Для чого людині потрібна сім’я.»
Немає коментарів:
Дописати коментар